Czym jest flipowanie? Flipy mieszkaniowe, samochodowe i innych przedmiotów

Schody w mieszkaniu lub domu - czerwony dywan

Czym jest flipowanie? Flipy mieszkaniowe, samochodowe i innych przedmiotów

Nie wiele ludzi wie o tym, że istnieje pewna praca, która jest jednocześnie biznesem. W tym biznesie można bardzo dużo zarobić, ponieważ obroty gotówką są przeogromne, chodzi oczywiście o flipowanie. Dlaczego najczęściej o flipach mówimy w kontekście mieszkań? Zapraszamy do lektury.

Czym jest flipowanie?

Schody w mieszkaniu lub domu - czerwony dywan
Zdjęcie Tama66 on Pixabay

Flipowanie to w skrócie rzecz ujmując odnawianie starych rzeczy, przedmiotów, mieszkań, samochodów, a także elektroniki czy AGD.

Można zacząć od przykładowo zakupu, jakiejś starej szafki, komody, lub butów i zrobić custom, a następnie wystawić na sprzedaż za odpowiednią cenę. Jednak należy pamiętać, że zobaczyć mniej więcej cenę rynkową naszego „nowego” produktu, abyśmy nie zaniżyli ceny, ale także nie dali jej kosmicznej.

Flipowanie może być ciekawym sposobem na nudę, ale także świetne źródło dochodu jako dodatkowa praca, po godzinach. Flipować można zacząć od takich rzeczy jak właśnie stare meble, krzesła, czy też telefon. Po czym robić własne dodatki do tego, jeśli posiadamy sporą ilość wolnego czasu, wtedy na przykład można naprawić stary telefon oraz stworzyć do niego unikatową obudowę, która na pewno pomoże w sprzedaży, jeśli będzie fajnie wykonana, a także w taki sposób możemy zacząć gromadzić pierwszych klientów.

W momencie, gdy nabierzemy wprawę oraz zdobędziemy kapitał, można zacząć myśleć o flipach bardziej wartościowych rzeczy.

W co warto wtedy zainwestować pieniądze?

Gdy nabierzemy wprawę w samym flipowaniu, warto zdobyć wiedzę na temat sprzedaży, marketingu, reklamy i wtedy nasz kapitał możemy powoli zacząć inwestować w flipy mieszkań, lub znaleźć inwestora, któremu przedstawimy nasz plan, oraz podpiszemy odpowiednie dokumenty i on będzie inwestował w nas, a my będziemy przynosić zyski.

Jednak wracając do pytania, w co warto zainwestować pieniądze? Tutaj jest wiele opcji, ponieważ można flipować samochody. Chodzi tutaj o samochody klasyczne, kupować stare zniszczone klasyczne samochody i próbować je odratować, a później sprzedać na akcjach lub giełdach samochodów klasycznych. Jednak jeśli chodzi o samochody, można kupować na przykład z Niemiec do Polski, odnowić je, lub naprawić (najczęściej są to samochody powypadkowe) i sprzedać na stronach typu „Otomoto”.

Ile zarabiają fliperzy na rynku nieruchomości?

Rynek nieruchomości w Polsce stanowi dla wielu osób szanse na spory zarobek bez stosunkowo dużego nakładu czasu. Choć próg wejścia dla zwykłego zjadacza chleba może wydawać się nieosiągalny to jednak istnieje wiele sposobów na rozkręcenie własnego biznesu nieruchomościowego, nawet bez wkładu własnego. Oczywiście wymaga to dużych pokładów determinacji oraz odpowiedniej wiedzy, jednak i to nie stanowi problemu przy odpowiednim nastawieniu. Jednak, czy cały wysiłek flipera jest w ostatecznym rozrachunku opłacalny?

W zależności od skali planowanego biznesu, dokonywanie flipów może pozostać sposobem na dodatkowy dochód do płacy na stanowisku albo może przerodzić się w pełnoprawny biznes z prawdziwego zdarzenia. Przy obliczaniu zysków flipera ważne są dwa aspekty:

  • po pierwsze, czas potrzebny na kupno, remont i dopięcie sprzedaży nieruchomości, który może wynosić od 3 do 6 miesięcy przy niewielkich rozmiaru kawalerki,
  • drugi istotnym aspektem jest zysk flipera z jednej transakcji. Średnia wartość dobrze przeprowadzonego flipa waha się od 15 do 30 tyś zł.

Reszta jest kwestią skali przedsiębiorstwa. Przy flipowaniu w ramach pracy dodatkowej możliwe jest przeprowadzenie około dwóch flipów w roku, dodatkowo zakładając zysk w okolicach 30 tys. zł jasno wynika, że w konspekcie jednego roku możliwy zarobek wynosi około 60 tyś zł. Oczywiście większy zarobek jest możliwy, jednak do tego potrzebne jest zwiększenie skali przedsiębiorstwa.

Jakie są koszty poboczne flipów?

Flipy w swoim założeniu są prostymi czynnościami, funkcjonującymi na modelu kup taniej – sprzedaj drożej, pozwalającymi zarobić spore kwoty. By prawidłowo oszacować zyski takiej transakcji należy wziąć wszystkie koszty i odjąć je od możliwego dochodu wygenerowanego przez taki flip.

By osiągnąć zyski, kwota wszystkich kosztów powinna być niższa niż dochód z transakcji. Choć podstawowe koszty takiego flipa są powszechnie znane, to jednak mogą wystąpić w tej materii pewne rozbieżności. Jakie zatem występują koszty nieoczywiste które wpływają jednak na ostateczną wysokość zysków?

Koszt remontu

Mieszkanie przed remontem - idealne na flip
Zdjęcie Free-Photos on Pixabay

Koszt kupna choć może zmieniać się w zależności od wielu czynników, to koszt remontu zazwyczaj wynosi w przedziale od 300 do 1000 zł za m2. Są to jednak koszty dość powszechnie w społeczeństwie znane, czego nie można powiedzieć o takich kosztach jak wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych czy też koszcie notariusza.

Wysokość podatku PCC i taksy notarialnej

Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych dla umowy kupna-sprzedaży nieruchomości – PCC wynosi 2%. Natomiast sprawa zaczyna komplikować się bardziej przy kosztach taksy notarialnej, ponieważ w tym przypadku koszty notarialne zależą od wartości transakcji.

Koszt takiej taksy zaczyna się od 100 zł przy transakcji kupna nieruchomości o wartości poniżej 3 000, do nawet 6 770 zł + 0,25% nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej niż 10 000 zł z pewnymi dodatkowymi zastrzeżeniami.

Najczęściej w praktyce spotykanym kosztem taksy notarialnej jest 1 010 zł + 0,4% nadwyżki powyżej 60 000 zł i opłacany jest on w przypadku transakcji kupna sprzedaży nieruchomości w przedziale wartości od 60 000 zł do 1 000 000 zł.

Koszty poświęconego czasu

Oczywiście nie wolno zapomnieć o kosztach warunkowych, które ponosimy w czasie przeprowadzenia flipa w postaci czasu włożonego w cały proces. Sam flip może trwać od 3 miesięcy do pół roku, poświęcając na niego kilka godzin tygodniu co stanowi nasz koszt alternatywny czasu, w którym nie będziemy zdolni do wykonywania innych czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *