Ubezpieczenie samochodu – o czym należy pamiętać?

Auto po wypadku - bez ubezpieczenia

Ubezpieczenie samochodu – o czym należy pamiętać?

Własny samochód to bardzo duże ułatwienie dla każdego kierowcy. Dzięki własnemu samochodowi nie jesteśmy skazani na komunikację miejską i mamy znacznie więcej swobody. Jednak posiadanie własnego samochodu to również duża odpowiedzialność. Podczas prowadzenia samochodu jesteśmy narażeni na wystąpienie wielu nieprzewidzianych okoliczności. Często w ciągu kilkunastu sekund można zmienić mocno na niekorzyść zarówno swoje życie jak i życie osób trzecich. Dlatego ważne jest ubezpieczenie samochodu.

Właściwości ubezpieczeń samochodowych

Auto po wypadku - bez ubezpieczenia
Photo by rhonda_jenkins na Pixabay

Nie zmniejszy ono co prawda niestety prawdopodobieństwa wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Jednak dzięki ubezpieczeniu będziemy mieli pewność, że nasz budżet domowy nie zostanie zrujnowany w przypadku, kiedy wyrządzimy komuś szkodę.

Podstawowym wymogiem, który dotyczy każdego kierowcy jest posiadanie ważnej polisy OC dla swojego samochodu. Ważna polisa OC sprawia, że jej posiadacz jest chroniony finansowo przez zakład ubezpieczeń. Każda polisa OC jest przypisana do samochodu. Dlatego kupując samochód z rynku wtórnego musimy zorientować się w dacie ważności polisy OC kupionego przez nas samochodu.

Przeniesienie polisy OC do innego ubezpieczyciela

Przeniesienie ubezpieczenia OC do innego ubezpieczyciela możliwe jest po wygaśnięciu starej polisy. Wymaga jednak ono kilku formalności, których wykonania musimy dopilnować w określonym terminie przed datą wygaśnięcia starej polisy. Brak rozwiązania umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem może skutkować tym, że obecna polisa zostanie automatycznie odnowiona wbrew naszej woli. Dlatego ważne jest złożenie stosownego oświadczenia odpowiednio wcześnie przed okresem wygaśnięcia polisy.

Czytaj: Agent ubezpieczeniowy zdalny nie tylko w czasie epidemii

Jak wybrać ubezpieczenie OC dla swojego samochodu? Kalkulator ubezpieczeń

W czasach internetu jest to znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Do skomponowania odpowiedniej oferty wystarczy porównywarka ubezpieczeń. Do takiej porównywarki wystarczy wpisać wszystkie dane dotyczące naszego samochodu. Po chwili otrzymamy wyliczenie składki w wielu wiodących towarzystwach ubezpieczeniowych. Kalkulator ubezpieczeń jest najszybszą opcją, która pozwala na znalezienie dogodnej oferty. Oszczędności, które możemy przy okazji uzyskać z pewnością przełożą się na zwiększoną satysfakcję z posiadania własnego auta.

Podsumowując, własny samochód to nie tylko przyjemność, satysfakcja i zwiększony komfort. To również duża odpowiedzialność nie tylko za swoje życie i zdrowie. Również jesteśmy odpowiedzialni za życie, zdrowie i mienie innych użytkowników dróg. Dlatego nie warto zaniedbywać i lekceważyć obowiązku posiadania ważnej polisy OC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *